Poniżej prezentujemy opinie byłych lub obecnych słuchaczy naszych studiów podyplomowych. Zostały one zamieszczone w kolejności alfabetycznej wg nazwisk Autorów opinii.




Jako magister fizyki miałem mnóstwo możliwości dalszej kariery, jednak trzeba było dokonać wyboru. Studia MSwB były dla mnie doskonałym wstępem do trwającej do dziś przygody z programowaniem w SASie w badaniach klinicznych - obecnie pracuję przy standardowych makrach SAS dla jednej z większych firm farmaceutycznych. Na pewno nie wykorzystuję całej zdobytej (a tym bardziej przedstawionej) wiedzy - ale cieszę się, że w krótkim czasie poznałem wiele metod i żadne zajęcia nie były zmarnowanym czasem.

Adam Amborski (uczestnik I edycji, rok akademicki 2008/2009)




Od wielu lat zajmuje się w pracy zawodowej w mniejszym lub większym zakresie analizą danych. Chcąc rozwijać swoje umiejętności z zakresu statystyki i analizy danych rozpocząłem poszukiwania odpowiednich dla moich potrzeb studiów podyplomowych. To co przekonało mnie w podjęciu decyzji o wyborze studiów właśnie na Wydziale Nauk Ekonomicznych UW – „Metody Statystyczne w Biznesie” to po pierwsze jakość i kadra. WNE UW posiada najwyższą ocenę parametryczną MNiSW – „A+”, co już świadczy o wysokiej jakości dydaktyczno-naukowej tej jednostki w porównaniu z innymi. Zajęcia prowadzone były w większości przez bardzo dobrych, doświadczonych nauczycieli akademickich, mających świetną opinię w środowisku naukowym oraz studenckim. Po drugie program. Bardzo kompleksowy i co najważniejsze – spełniający moje oczekiwania. Obok podstawowych i tradycyjnych metod statystycznych przedstawione były nowe, zaawansowane techniki analityczne. Po trzecie czas od kiedy prowadzone są studia. Była to gwarancja, że tematyka zajęć oraz same zajęcia zostały już przepracowane w poprzednich latach. Po czwarte opinie słuchaczy, które są zamieszczone na stronie studiów. Opinie napisane przez słuchaczy wykorzystujących zdobytą wiedzę w różnych dziedzinach, nie tylko związanych z typową pracą analityczną.
     Uczestnictwo w kursie przede wszystkim usystematyzowało i ugruntowało moją wiedzę. Poznałem także nowe, zaawansowane metody analityczne. Obecnie, już po skończonym kursie, mogę powiedzieć niezdecydowanym i poszukującym – polecam, polecam, polecam.

dr Arkadiusz Bartczak (uczestnik X edycji, rok akademicki 2017/2018)




Od kilku lat interesuję się wizualizacją danych, bo „jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów”. Na studiach podyplomowych „Metody statystyczne w biznesie” chciałem przede wszystkim poznać techniki, które pozwolą mi przygotować dane do późniejszej wizualizacji.
     Okazało się, że otrzymałem o wiele więcej! Po pierwsze, solidną wiedzę statystyczną, przekazaną w przystępnej formie. Po drugie, zestaw metod, przykładów i dobrych praktyk, które pozwalają płynnie posługiwać się pakietem SAS, a jednocześnie mogą być wykorzystane w innych programach statystycznych.
     A to wszystko przekazane przez wykładowców z olbrzymią wiedzą, sprawnych dydaktyków z doświadczeniem w biznesie, którzy na zajęciach wykorzystują dane finansowe, biznesowe, z urzędów statystycznych czy badań społecznych.

Marcin Bąba (uczestnik VIII edycji, rok akademicki 2015/2016)




Prawidłowy system decyzyjny jest jednym z czynników mających wpływ na przewagę konkurencyjną przedsiębiorstwa oraz na szybkość dostosowania się do zmieniających się warunków, w których funkcjonuje. Ostatnie lata ukazują rosnące znaczenie decyzji opartych na danych (ang. data-driven decision making). Tym samym rośnie znaczenie wykwalifikowanej kadry, która potrafi dokonać zaawansowanych manipulacji na bazach. Przeprowadzić prawidłowo ich analizę, wyciągnąć wnioski i podjąć właściwe decyzje w szybkim czasie.
     Obecnie pracuję jako analityk marketingowy w firmie kosmetycznej Avon. Jako członek działu analiz wspieram proces podejmowania decyzji. Wykorzystuję dane płynące zarówno z wewnątrz, jak i z zewnątrz organizacji. Studia podyplomowe pozwoliły mi uzupełnić wiedzę z zakresu modelowania sprzedaży, analizy koszyka klienta, analizy churn, życia produktu i innych. Dzięki metodom statystycznym poznanym na studiach, analizy nabrały sformalizowanego charakteru, dając mocny argument podczas prezentacji wyników. Istotnie wzrosła u mnie również szybkość procesu analitycznego poprzez poznanie nowych technik automatyki.
     Szeroki wachlarz poznanych narzędzi statystycznych został poparty licznymi przykładami. Pozwala to na szybką selekcję właściwego narzędzia i zastosowanie go do danego problemu biznesowego. Istotnym wyróżnikiem studiów jest praktyczne doświadczenie wykładowców i zrozumienie słuchaczy, którzy w znacznej części chcą wdrożyć nowo poznane metody w swoim zawodzie.
     Polecam studia osobom, które chcą i widzą w danych coś więcej, a nie potrafią ich odpowiednio "ugryźć".

Przemysław Dankiewicz (uczestnik VIII edycji, rok akademicki 2015/2016)




Wybór studiów podyplomowych Metody Statystyczne w Biznesie zdecydowanie mogę polecić każdej osobie, która pragnie zdobyć wiedzę z zakresu statystyki oraz jej wykorzystania. Niezaprzeczalną zaletą tych studiów jest położenie dużego nacisku na zrozumienie używanych metod statystycznych oraz modeli. Studia te pozwalają w sposób przystępny przyswoić wiedzę, której nauka samemu może sprawiać problemy. Możliwe jest to dzięki udostępnianym materiałom oraz pomocy wykładowców, którzy zawsze odpowiadają na pytania (nawet te najbardziej podstawowe) i rozwiewają wszelkie wątpliwości. Niezaprzeczalną zaletą tych studiów jest możliwość napisania pracy dyplomowej na wybrany temat pod opieką promotora. Dzięki temu możliwe jest pogłębienie wiedzy z wybranego zakresu statystyki pod opieką promotora.

Jakub Demianowski (uczestnik X edycji, rok akademicki 2017/2018)




W ubiegłym roku przyszedł do mnie student, który chciał przeprowadzić w swojej pracy magisterskiej zaawansowane analizy ekonometryczne. Zrozumiałam, że ekonometria szybko się rozwija, a moja wiedza w tym zakresie stała się ograniczona. Dlatego zaczęłam poszukiwać na rynku programu studiów podyplomowych dla siebie. Te na WNE UW wydawały się spełniać moje oczekiwania. I tak w październiku rozpoczęłam moją przygodę ze studiami podyplomowymi. Studia te niewątpliwie porządkują podstawy statystyki i dają solidną wiedzę z zakresu ekonometrii. Jednoczenie prowadzący zajęcia pokazują jak w praktyce można zastosować tę wiedzę w różnych sektorach gospodarki i dziedzinach: medycynie, ubezpieczeniach, bankowości, energetyce itp. I wszystko to dzieje się w dobrze zbilansowanej triadzie: teoria-przykłady-ćwiczenia. Studia te przydają się mi także w mojej pracy naukowej. Wyposażona w wiedzę o możliwych metodach analiz danych ciągłych, dyskretnych czy jakościowych jest mi łatwiej planować projekty badawcze. Wiem też jak wizualizować dane, aby były bardziej czytelne dla ich użytkowników oraz potrafię wykorzystać metody eksploracji danych w poszukiwaniu nieznanych jeszcze zależności. Nigdy wcześniej nie korzystałam z SASa. Po roku zajęć czuję się z nim zaprzyjaźniona. Nareszcie też mogę być partnerem do rozmów z ekonometrykami.
     Czas studiów to intensywny okres, niełatwo pogodzić pracę, dom i jeszcze studia. Ale było warto. Polecam te studia wszystkim zainteresowanym uzupełnieniem kompetencji statystycznych i ekonometrycznych tak potrzebnych w pracy naukowej i dydaktycznej w wielu dziedzinach i dyscyplinach nauki.

prof. Dorota Dobija (uczestniczka IX edycji, rok akademicki 2016/2017)




Mając doświadczenie w kierowaniu projektami IT zdecydowałem się na studia podyplomowe z obszaru statystyki na Wydziale Nauk Ekonomicznych UW. Uważam, że znajomość statystyki w powiązaniu z informatyką staje się jedną z ważniejszych kompetencji na rynku pracy. Dynamicznie rosnąca potrzeba analizy ogromnych ilości danych (Big Data, e-commerce, Internet of Things), jak i bardziej ugruntowane dziedziny np. analiza ryzyka lub analiza predyktywna, wymagają użycia zaawansowanych modeli statystycznych.
     Studia na WNE są świetnie przygotowane, zajęcia profesjonalnie poprowadzone. Ich zakres obejmuje przegląd najważniejszych zagadnień z zakresu wnioskowania statystycznego. Początek to przypomnienie podstawowych pojęć, a później poszczególne tematy są rozwijane i uszczegóławiane. Część zajęć jest bardzo intensywna, dlatego przydają się skrypty, które zapewnia uczelnia, jak i możliwość wykonywania ćwiczeń w domu dzięki udostępnionej licencji na oprogramowanie SAS.

Adam Dudo (uczestnik VIII edycji, rok akademicki 2015/2016)




Bardzo długo zastanawiałem się nad wyborem studiów podyplomowych, które pozwoliłyby mi poszerzyć wiedzę z zakresu statystyki i ekonometrii oraz które skupiałyby się nie tylko na teorii ale i na praktycznym zastosowaniu poszczególnych metod. Po przejrzeniu ofert różnych uczelni postanowiłem zapisać się na studia MSwB realizowane na Wydziale Nauk Ekonomicznych. Wybór ten był jak najbardziej trafny.
     Tak jak przypuszczałem zakres materiału poruszanego na zajęciach był niezwykle obszerny i znacznie wykraczał poza program studiów magisterskich na WNE (byłem studentem tego wydziału). Jednak dzięki doskonałemu przygotowaniu większości wykładowców do zajęć, skupieniu się na pracy z narzędziem SAS, tłumaczeniu zagadnień teoretycznych poprzez zadania praktyczne i ćwiczenia oraz podawaniu przez wykładowców licznych przykładów ze świata biznesu byłem w stanie uporządkować wiedzę ze statystyki i przy okazji poznać narzędzie SAS.
     Jeśli ktoś w ramach swojego rozwoju zawodowego planuje analizować duże ilości danych oraz chce poprawnie interpretować wyniki tych analiz to powinien zapisać się na te studia.

Piotr Frydrych (uczestnik IX edycji, rok akademicki 2016/2017)




Uczestniczyłem w pierwszej edycji studiów i wciąż chwalę sobie decyzję o wzięciu w nich udziału. Pomimo, że już wcześniej pracowałem z SASem i wykonałem szereg analiz dla biznesu, to jednak te studia pozwoliły mi uporządkować moją wiedzę teoretyczną, jak również poszerzyć horyzonty, poznać jakie są możliwości analizy konkretnego problemu oraz jak to zrobić dobrze. Forma warsztatowa zajęć daje sposobność do lepszego zrozumienia wyłożonej teorii oraz do poeksperymentowania z prawdziwymi przypadkami. Do dziś dnia zdarza mi się sięgać do materiałów z tych studiów, aby przypomnieć sobie konkretną metodę statystyczną lub aby skorzystać z "gotowca" w postaci kodu przećwiczonego na warsztatach.

Marcin Gajek (uczestnik I edycji, rok akademicki 2008/2009)




Realizacja materiału na studiach była zgodna z przedstawionym planem i wyznaczonymi terminami. Bardzo dobry kontakt z Kierownikiem studiów, prowadzącymi zajęcia oraz sekretariatem. Realizowane na zajęciach przykłady (otrzymane w postaci cyfrowej) mogą być inspiracją dla ciekawych analiz statystycznych nie tylko w biznesie.
     Zdobytą wiedzę wykorzystuję w codziennych zadaniach związanych z moją pracą naukową i dydaktyczną. Szczególnie przydatne mi są narzędzia służące do analiz rynkowych (regresja, grupowanie zmiennych, metody segmentacyjne itp.). Wszystkim chcącym poszerzyć swoją wiedzę oraz umiejętności statystyczne gorąco polecam „Metody Statystyczne w Biznesie”.

dr inż. Jerzy Gębski (uczestnik VII edycji, rok akademicki 2014/2015)




Jako absolwentka Metod Ilościowych w Ekonomii i Systemów Informacyjnych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie już w trakcie studiów miałam okazję poznać statystyczne metody eksploracji danych. Po paru latach pracy analitycznej w dziale planowania sprzedaży zdecydowałam się na odświeżenie oraz pogłębienie swojej wiedzy statystycznej, zapisując się na studia podyplomowe "Metody Statystyczne w Biznesie".
     Do uczestnictwa w zajęciach każdego słuchacza zachęcić powinien nie tylko bogaty program studiów ale również doświadczona kadra prowadząca wykłady. Starannie przygotowany plan zajęć w rok przeprowadza każdego słuchacza przez wszystkie podstawowe metody eksploracji danych: analizę statystyczną, analizę wariancji, kowariancji, regresję liniową, modele mieszane, analizę szeregów czasowych, danych panelowych czy metody symulacyjne. Wszystkie te metody były bardzo szczegółowo zaprezentowane przez wykładowców oraz praktyków biznesowych.
     Zajęcia z "Metod Statystycznych w Biznesie" polecam każdemu - zarówno osobom, które dopiero chciałyby wkroczyć w świat statystyki, jak i osobom takim jak ja, którzy w świecie tym pracują, a ich celem jest wzbogacenie swojego warsztatu analitycznego.

Katarzyna Groblewska (uczestniczka IX edycji, rok akademicki 2016/2017)




Przedsiębiorstwa i instytucje gromadzą i przetwarzają coraz więcej danych, co sprawia, że znajomość zaawansowanych metod analitycznych staje się kluczowa do ich efektywnego wykorzystania. Studia podyplomowe „Metody statystyczne w biznesie” bez wątpienia ułatwiają poznanie metod modelowania. W ten sposób otwierają możliwość lepszego zrozumienia prawidłowości i zjawisk, jakie występują w zmieniającej się rzeczywistości. Liczne ćwiczenia w trakcie zajęć oraz przygotowanie pracy dyplomowej pozwalają zdobyć praktyczne doświadczenie w modelowaniu statystycznym i używaniu oprogramowania SAS. Korzystny jest również dobry, bezpośredni kontakt z wykładowcami.

Anna Herer (uczestniczka V edycji, rok akademicki 2012/2013)




Kilka lat po zdobyciu tytułu magistra na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, konfrontując moje umiejętności praktyczne z podjętą pracą, zrozumiałam, że potrzebuję odświeżenia wiedzy statystycznej, a jeszcze bardziej statystyki z wykorzystaniem programowania w SAS. W tamtym momencie pracowałam na stanowisku Business Consultant w SAS Institute, a więc było to idealne miejsce i moment do rozwoju ww. umiejętności.
     Zdecydowałam się na studia podyplomowe Metody Statystyczne w biznesie przede wszystkim ze względu na program tychże studiów, a także na zaufanie, jakim darzę organizatorów tych studiów – przez wiele lat współpracujących z SAS Institute.
     Moje doświadczenie było pozytywne; studia dały mi inną perspektywę spojrzenia na zagadnienia, z którymi stykałam się w pracy zawodowej. Program studiów, a także specyfika zajęć (oraz fakt, że studia odbywały się w weekendy) były wyzwaniem, jednak pozostała wiedza i możliwość ciągłego wykorzystywania materiałów z zajęć oraz powrotu do zagadnień z warsztatów w dowolnym momencie.
     Ponad 6 lat po ukończeniu studiów nadal jestem pracownikiem SAS, w nowym miejscu i zajmuję się nowymi obszarami, ale ciągle korzystam ze zdobytych umiejętności – stanowią dla mnie bazę w obszarze, którym się obecnie zajmuję - zarządzanie ryzykiem.

Agnieszka Juś (uczestniczka I edycji, rok akademicki 2008/2009) - Senior Risk Consultant, SAS UK




Zdecydowanie polecam studia podyplomowe Metody Statystyczne w Biznesie organizowane przez Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzący zajęcia w sposób rzeczowy i bardzo przystępny objaśniają działanie oprogramowania SAS oraz zagadnienia ekonometryczne. Zachęcają również do zadawania pytań i zgłaszania wątpliwości. Niejednokrotnie wykładowcy dzielą się ze studentami wynikami obliczeń, które aktualnie prowadzą i trudnościami, z jakimi spotkali się w wykorzystywaniu prezentowanych narzędzi. Student ma okazję nauczyć się tego, w jaki sposób przygotować dane do badania oraz jaka metoda będzie adekwatna do realizacji założonego celu. Mogę więc jednoznacznie stwierdzić, że uzyskaną wiedzę wykorzystam do przeprowadzenia pogłębionych analiz gospodarczych. Warto także zaznaczyć, że ukończenie tych studiów daje możliwość rozwoju zawodowego i zwiększa konkurencyjność słuchacza na rynku pracy.

Kamila Kaczmarczyk (uczestniczka VIII edycji, rok akademicki 2015/2016)




O studiach Metody statystyczne w biznesie, prowadzonych przez WNE UW, myślę bardzo ciepło. Udział w zajęciach pozwolił mi: po pierwsze usystematyzować wiedzę o metodach statystycznych (zdobytą na studiach z zakresu ekonometrii oraz matematyki), po drugie rozszerzyć tę wiedzę o istotne szczegóły, ale w końcu i przede wszystkim pozwolił mi nabyć kompetencje wykorzystania zrozumianych metod analitycznych w programie SAS. Wykładowcy zawsze chętnie odpowiadali na pytania, zarówno w przerwach jak i po zajęciach, a gdy postawione przez słuchacza pytanie wymagało od nich dłuższego namysłu, nawiązywali kontakt drogą elektroniczną w celu udzielenia odpowiedzi. Zdobyta wiedza i kompetencje przydały mi się w codziennej pracy konsultanta biznesowego, a wyniki tej pracy zyskały uznanie przełożonych.

Juan Kania-Morales (uczestnik VIII edycji, rok akademicki 2015/2016)




Dużym atutem studiów jest to, że wszystkie zajęcia są prowadzone w formie warsztatów w pracowni komputerowej. Dobrze opracowane materiały plus zastosowania w praktyce, do tego sympatyczna i wykwalifikowana kadra. Polecam i miło wspominam.

Magda Klażyńska (uczestniczka I edycji, rok akademicki 2008/2009)




W obecnych czasach narzędzia SASowe są używane powszechnie w różnych instytucjach.
     Zajęcia na studiach podyplomowych MSwB są prowadzone profesjonalnie, a wykładowcy są kompetentni. Materiały szkoleniowe są bardzo dobrze przygotowane.
     Mogę z czystym sercem polecić warsztaty osobom, które chcą poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności analityczne.

Bogumił Kobus (uczestnik II edycji, rok akademicki 2009/2010)




Rozpocząłem studia podyplomowe "Metody Statystyczne w Biznesie" z nadzieją, że zajęcia będą skupione głównie na stronie praktycznej. Długo porównywałem ofertę innych uczelni, jednak zdecydowałem się na UW (ze względu na konkurencyjną ilość godzin oraz kadrę prowadzącą zajęcia). Na zajęciach otrzymujemy porcję informacji teoretycznych w zakresie niezbędnym do zrozumienia prezentowanego materiału, więc zazwyczaj jest to 10-30% zajęć, a resztę czasu spędzamy na ćwiczeniach i symulacjach prowadzonych bezpośrednio na oprogramowaniu SAS z użyciem języka 4GL. Studia są jednocześnie ciekawe i użyteczne w kontekście pracy z danymi w wielu różnych branżach (bank, telekom, medycyna, nauka, itp.). Na zajęciach uczymy się zarówno podstaw jak i zaawansowanych metod statystycznych. Polecam każdemu, kto chciałby poszerzyć swoją wiedzę zarówno teoretyczną i praktyczną w zakresie analizy danych i statystyki.

Piotr Konopnicki (uczestnik IX edycji, rok akademicki 2016/2017)




Zajęcia prowadzone są w sposób łączący teorię z praktyką, każda część programistyczna poprzedzona jest odpowiadającym jej wstępem teoretycznym, co pozwala być świadomym wyników otrzymywanych w aplikacji.
     Prowadzący dzielą się również swoim osobistym doświadczeniem badawczym co do wyboru konkretnych metod w analizach uruchamianych w programie. Jest to według mnie bardzo dużą zaletą tych studiów.
     Po zajęciach otrzymuje się odpowiedzi do zadań pojawiających się w ich trakcie, co daje możliwość przyswojenia również i tych trudniejszych tematów. Mnie osobiście przydatną jako pierwsza okazała się wiedza z analizy danych nieustrukturyzowanych, pozwalająca zindeksować i przez to zinwentaryzować anglojęzyczną dokumentację, które to zadanie stanęło przede mną pewnego razu.
     Polecam studia wszystkim szukającym praktycznych zajęć typu warsztatowego z oprogramowaniem SAS.

Krzysztof Krupa (uczestnik VII edycji, rok akademicki 2014/2015)




Studia, poprzez akcentowanie praktycznych zastosowań programu SAS do obliczeń i rozwijanie "myślenia SAS'owego", w czym duży udział ma bezpośredni kontakt z prowadzącymi zajęcia w trakcie wykonywania analiz, dają mocne podstawy dla dalszego, samodzielnego rozwijania umiejętności pracy z programem SAS. Uważam również, że są bardzo pomocne dla osób, które w swojej pracy zawodowej przekazują umiejętności pracy z programem SAS swoim współpracownikom i innym osobom.

Dr n. med. Zbigniew Kułaga (uczestnik III edycji, rok akademicki 2010/2011)
Zakład Zdrowia Publicznego
Instytut "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka"




Warsztatowy charakter studiów pozwolił mi szybko i bezboleśnie zaprzyjaźnić się ze środowiskiem SAS (wcześniej nie miałem styczności z oprogramowaniem SAS). Ćwiczenia bazują na rzeczywistych danych, dzięki czemu dużo łatwiej jest przyswoić sobie wiedzę teoretyczną.
     Studia godne polecenia zarówno dla osób, które wcześniej miały styczność z pakietami statystycznymi, jak i podobnie jak ja, bez doświadczenia z tego typu oprogramowaniem.

Marek Lemanek (uczestnik VIII edycji, rok akademicki 2015/2016)




Studia MSwB to praktyczna zajęcia, które pomogą każdemu opanować i udoskonalić warsztat analityka. Są dobrze zorganizowane i mają bogaty program merytoryczny. Każdy uczestnik ma tu okazję wybrać coś dla siebie, niezależnie od tego, jaki profil zawodowy reprezentuje. Stąd też ciekawa mieszanka towarzyska na zajęciach. Wykłady prowadzą bardzo kompetentni i doświadczeni analitycy z dużym doświadczeniem praktycznym. Doceniam ich kontaktowość i otwartość na studentów. Mimo uciążliwości, jaką było studiowanie weekendami, był to dla mnie czas ciekawy i przyjemny. Zdobytą wiedzę zdecydowanie będę wykorzystywać w praktyce.

Krystyna Najnigier-Babicz (uczestniczka X edycji, rok akademicki 2017/2018)




Metody statystyczne w biznesie nie są typowymi studiami. Dzięki zdecydowanie warsztatowej formie zajęć, wykorzystaniu pakietu SAS oraz ćwiczeniom opartym na prawdziwych zagadnieniach biznesowych dają praktyczną wiedzę, którą od razu można wykorzystać w pracy zawodowej. Moim zdaniem, jest to bardzo trafiona inwestycja w rozwój warsztatu analityka.

Tomasz Murawski (uczestnik III edycji, rok akademicki 2010/2011)




Studia podyplomowe "Metody statystyczne w biznesie" stanowią bardzo dobre rozwiązanie dla osób pracujących z danymi i chcących się w tym kierunku rozwijać. Oprócz ugruntowania posiadanej wiedzy pozwalają poznać inne, zaawansowane metody analityczne. Wszystko to odbywa się w oparciu o przykłady wykorzystania narzędzi statystycznych w różnych dziedzinach, takich jak np. marketing, finanse, ekonomia.
     Dużym plusem jest zintegrowanie programu nauczania ze środowiskiem SAS. Szczegółowo przygotowane przykłady i materiały szkoleniowe nadają się zarówno dla osób, które wcześniej nie miały z nim styczności jak i doświadczonych użytkowników. Oprócz funkcji stricte statystycznych poznaje się także metody symulacji, prezentacji i zarządzania danymi.
     Warto też wspomnieć, że ta różnorodność wynika z odpowiedniej kadry wykładowców. Zajęcia są prowadzone przez osoby związane z różnymi branżami co tym lepiej pozwala zrozumieć profesjonalne zastosowanie metod statystycznych i środowiska SAS.

Tomasz Nguyen (uczestnik VIII edycji, rok akademicki 2015/2016)




Studia podyplomowe Metody Statystyczne w biznesie to skondensowany ładunek wiedzy merytorycznej dotyczącej statystyki, metod predykcyjnych oraz praktyczne warsztaty z ich użycia na ciekawych przykładach. Zajęcia pozwalają na poznanie podstaw programowania w języku 4GL oraz SQL ale przede wszystkim przygotowują do prowadzenia analiz za pomocą oprogramowania SAS Enterprise Miner oraz SAS/STAT.
     Zajęcia są dobrze skonstruowane. Po wykładzie teoretycznym następuje utrwalenie zdobytej wiedzy za pomocą praktycznych ćwiczeń. Każdy z omawianych tematów prowadzony jest przez dedykowanego eksperta w danej dziedzinie.
     Dodatkowym atutem studiów jest możliwość nawiązania kontaktów z osobami z różnych dziedzin biznesu. Często są to osoby z wyższego szczebla menedżerskiego, które mogą pomóc w rozwoju kariery.
Studia polecam osobom, które chcą:

  • nabyć lub odświeżyć wiedzę z zakresu statystyki i metod predykcyjnych
  • zapoznać się z oprogramowaniem SAS (w szczególności SAS Enterprise Miner)
  • poznać podstawy programowania w języku 4GL i SQL

Wojciech Niemirowicz-Szczytt (uczestnik II edycji, rok akademicki 2009/2010)




Studia te w 100% spełniły moje oczekiwania i myślę, że wywarły bardzo duży wpływ na moja karierę. To właśnie one sprawiły, że mając wykształcenie społeczne i humanistyczne (jednak z solidnymi podstawami statystyki i logiki), mogłem zacząć specjalizować się w analizie danych. Dały mi olbrzymią wiedzę praktyczną, umiejętności narzędziowe oraz podstawy do dalszego rozwoju w tej dziedzinie. Chociaż zajęcia odbywały się na oprogramowaniu SAS, to jednak przy niewielkim wysiłku udało mi się przenieść zdobyte umiejętności na oprogramowanie SPSS i R, które były dostępne u moich pracodawców.
     Poza bardzo wysokim poziomem merytorycznym i wiedzą, którą uzyskałem, chciałbym podkreślić jeszcze bardzo wysoki poziom organizacyjny studiów. Wykładowcy byli zawsze świetnie przygotowani, przed zajęciami otrzymywaliśmy pełne wydrukowane materiały oraz pliki z danymi i poleceniami, na których potem pracowaliśmy.

Łukasz Pyfel (uczestnik II edycji, rok akademicki 2009/2010)




Jako psycholog oraz osoba zaczynająca swoją przygodę z analizą danych, szukałem studiów, które pozwolą mi poszerzyć i usystematyzować wiedzę nabywaną na studiach i we własnych zakresie.
     Nie zawiodłem się. Bardzo bogaty program, doskonale przygotowane materiały dydaktyczne, pozwoliły na intensywną naukę na samych zjazdach, ale również w domu, po powrocie z uczelni. Program studiów porusza niemalże wszystkie najczęściej współcześnie używane analizy i pozwala na dopasowanie profilu zajęć do osobistych wymagań każdego ze słuchaczy.

Łukasz Rąbalski (uczestnik IX edycji, rok akademicki 2016/2017)




Studia podyplomowe Metody Statystyczne w Biznesie to intensywny kurs metod statystycznych oraz ich zastosowania przy użyciu platformy SAS. Ciekawe wykłady o niełatwej materii statystyki zawierają odwołania do konkretnych procedur SASowych, okraszone są praktycznymi przykładami oraz zestawem zadań (i rozwiązań) do samodzielnego wykonania w SASie. To pozwala słuchaczowi na ocenę poziomu zrozumienia danego tematu wykładu i ocenę poziomu nabytych konkretnych umiejętności narzędziowych. Materiały i kody SAS stanowią również dobre źródło referencyjne, gdy w przyszłości zajdzie konieczność szybkiego sprawdzenia "jak to zrobić?". Nie ma takiego projektu, w którym cała wiedza ze studiów byłaby wykorzystana w jednym czasie.
     Osoby z wykształceniem matematycznym lub statystycznym rozwiną umiejętności narzędziowe, osoby z doświadczeniem w tworzeniu oprogramowania z pewnością rozwiną się w statystyce. Z uwagi na zakres materiału i intensywność tych studiów, dla każdego uczestnika będzie to wymagający okres. Niemniej - warto, bo nabyte umiejętności są obecnie bardzo potrzebne (i będą jeszcze bardziej) i cenione na rynku pracy.
     Osobiście cenię również dobrą atmosferę pracy i humor, a tego też nie brakuje.
     Podsumowując - nie jest łatwo, jest intensywnie, czasem bardzo wesoło - polecam.

Jacek Rożen (uczestnik VII edycji, rok akademicki 2014/2015)




Decyzja o rozpoczęciu studiów podyplomowych Metody Statystyczne w Biznesie była jedną z najlepszych w moim życiu. Brzmi górnolotnie, ale ... to prawda.
     Przygoda z analizą danych nie zakończyła się wraz z napisaniem pracy dyplomowej. Wiedzę, jaką otrzymałam w trakcie studiów, wykorzystuję nadal w pracy. Często sięgam do materiałów z wykładów oraz kodów, wykorzystując procedury i algorytmy omawiane w trakcie zajęć.
     W ramach studiów poznałam wiele ciekawych metod analitycznych (modele mieszane, segmentacyjne, regresji logistycznej). Wyniki pracy dyplomowej oraz zastosowane metody statystyczne przedstawiłam na seminarium i konferencji.
     Przygoda z analizą danych i statystyką trwa - dzięki wykładom na WNE i pasji, moja praca to przyjemność.

Marta Seweryniak (uczestniczka I edycji, rok akademicki 2008/2009)




Studia podyplomowe Metody Statystyczne w Biznesie pozwoliły mi na usystematyzowanie oraz poszerzenie wiedzy z szeroko rozumianych metod statystycznych. Główną zaletą studiów jest rozbudowana cześć praktyczna omawianych tematów, na którą kładziony jest największy nacisk. Różnorodność ćwiczeń przygotowana w programie SAS pozwala w prosty sposób zrozumieć analizowane zagadnienia. Dodatkowo, szeroki wachlarz omawianych zagadnień będzie interesujący zarówno dla osób, które studiowały wcześniej ekonomię/finanse oraz pracują w branży finansowej, jak i dla osób zajmujących się innymi dziedzinami np. psychologią, medycyną, badaniami ryku etc.
     Jedną z głównych zalet studiów była możliwość praktycznej implementacji zdobytej wiedzy w moim miejscu pracy. Zagadnienia omawiane w trakcie zajęć "Modele dla zmiennych dyskretnych" oraz specjalistycznego kursu dotyczącego scoringu kredytowego mogłem wykorzystać bezpośrednio w obszarze, w którym pracuje - ryzyko kredytowe. Dodatkowo bardzo przydatne są wszystkie kody oraz "sztuczki" związane z efektywnym przetwarzaniem danych w systemie SAS.
     Wiedza zdobywa w trakcie studiów może pomóc w rozwoju kariery lub ułatwić zmianę pracy - tak było w moim przypadku :) Studia polecam z całym przekonaniem!

Robert Skłodowski (uczestnik VII edycji, rok akademicki 2014/2015)




Studia podyplomowe Metody Statystyczne w Biznesie są jednymi z nielicznych studiów podyplomowych, których ukończenie daje konkretną, praktyczną wiedzę i umiejętności. Uczestnictwo w tych Studiach to doskonała możliwość poznania metod statystycznych i pakietu statystycznego SAS, nabycia praktycznych umiejętności w zakresie jego wykorzystania do przetwarzania i analizy danych, zastosowania metod statystycznych, wnioskowania statystycznego, badania zależności i interpretacji zjawisk gospodarczych, społecznych, graficznej prezentacji danych i analiz. Wszystkie zajęcia odbywają się w formie warsztatów, podczas których statystyczne zagadnienia teoretyczne obrazowane są konkretnymi przykładami w SAS.
     Na podstawie autentycznych danych studenci dokonują obliczeń i interpretacji otrzymanych wyników.
     Co ważne oprogramowanie SAS udostępnione jest każdemu studentowi na czas studiów, tak więc wszystkie zagadnienia omawiane na zajęciach weekendowych można samodzielnie przećwiczyć w domu na własnym komputerze.
     Ponadto są to po prostu studia ciekawe, wciągające, dla ludzi z otwartą głową, i jeżeli ktoś ma i chęć poznawania nowych, fascynujących rzeczy, to na pewno na tych studiach nie będzie się nudzić.

Agnieszka Sokalska (uczestniczka VIII edycji, rok akademicki 2015/2016)




MSwB to na pewno studia dla tych, którzy wiedzą po co się uczą i co chcą osiągnąć. Nie jest to miejsce dla kolekcjonerów dyplomów. Tu nie wystarczy pojawić się od czasu do czasu na zajęciach i napisać pracę dyplomową, stanowiąca zbitek różnych myśli i zagadnień.
     Studia nie są łatwe. Szczególnie dla takich osób jak ja, które do tej pory nie kształciły się w kierunkach ścisłych i nie mają dobrze poznanego aparatu matematycznego. To zaawansowana statystyka podana z pakietem SAS. Nie da się tej wiedzy przyjąć automatycznie. Trzeba włożyć dużo pracy w jej przyswojenie. Ale warto. Satysfakcja gwarantowana.
     Największy nacisk położony jest na zajęcia warsztatowe. Dzięki temu studenci mają ciągłą styczność z SASem, a uzyskiwana wiedza teoretyczna od razu wykorzystywana jest do pracy praktycznej z oprogramowaniem SAS.
     Moja żona, która także studiuje Metody Statystyczne w Biznesie podsumowała krótko „uwielbiam te studia”. I może to jest właśnie najwłaściwsza recenzja.

Grzegorz Sokalski (uczestnik VIII edycji, rok akademicki 2015/2016)




Podjęcie decyzji o rozpoczęciu studiów podyplomowych nie było łatwe - miałem świadomość, że będą one mnie kosztowały wiele wyrzeczeń i sporo pracy. Ze względu na to, że wiedza statystyczna była mi potrzebna do realizacji celów rozwojowych, jakie sobie postawiłem, postanowiłem podjąć to wyzwanie. Dzisiaj z perspektywy czasu, mogę powiedzieć, że była to bardzo dobra decyzja. Studia dały mi wiedzę teoretyczną oraz możliwość jej zastosowania w praktyce, ale najbardziej cenię to, że dały mi motywację do działania i przełamywania własnych słabości oraz ograniczeń.
     Pomimo, że studia z założenia bazują na oprogramowaniu SAS, ja podjąłem decyzję, aby analizę na potrzeby napisania pracy dyplomowej przeprowadzić z wykorzystaniem oprogramowania Python. Dzięki studiom oraz pracy jaką w ich trakcie włożyłem w rozwój własnych kompetencji, jestem obecnie w stanie przeprowadzać złożone analizy, budować modele predyktywne oraz tworzyć i wdrażać rozwiązania aplikacyjne, które mogą mieć zastosowanie w rozwiązywaniu rzeczywistych problemów biznesowych.
     Studia były początkiem drogi jaką sobie wyznaczyłem, z pewnością pomogły mi w tym, aby zbudować solidne podstawy statystyczne oraz przyjąć właściwy kierunek rozwoju.

Radomir Sosnowski (uczestnik X edycji, rok akademicki 2017/2018)




Polecam studia "Metody Statystyczne w Biznesie" na WNE. W trakcie studiów miałam okazję zapoznać się z szeroką gamą modeli statystycznych, a także wykonywać praktyczne ćwiczenia z wykorzystaniem oprogramowania SAS. Zajęcia prowadzone są w interesujący, angażujący sposób.

Sonia Szostak (uczestniczka IX edycji, rok akademicki 2016/2017)




Interesujące i inspirujące – tak zapamiętałam te studia. Na kolejnych zajęciach odkrywałam metody pracy z danymi pasujące do różnych praktycznych zagadnień. Wykładowcy okazali się znawcami i praktykami w swoich obszarach, uczącymi przystępnie i z pasją. Pytania słuchaczy nigdy nie pozostawały bez odpowiedzi. Całość dopełniała duża liczba ćwiczeń z praktycznym wykorzystaniem pakietu SAS.

Grażyna Szymańska (uczestniczka VI edycji, rok akademicki 2013/2014)




Niespełna rok temu podjęłam poszukiwania studiów podyplomowych w zakresie statystyki i ekonometrii. Brałam pod uwagę kilka ośrodków akademickich, ale tylko WNE UW proponował studia w oparciu o konkretne środowisko programistyczne. Studia kładą duży nacisk na praktyczne zastosowanie prezentowanych narzędzi. Wiedza oraz umiejętności zdobyte w ciągu tego roku akademickiego zdecydowanie wzbogacą mój warsztat naukowy oraz dydaktyczny w pracy na uczelni. Warsztatowa forma zajęć umożliwia pełne zrozumienie danego problemu i mobilizuje do pracy własnej. Studia są prowadzone na wysokim poziomie, zarówno od strony merytorycznej - specjaliści z danych dziedzin, jak i organizacyjnej - stała opieka Kierownika Studiów, szybki i bezproblemowy kontakt, spersonalizowane materiały do zajęć. Studia na WNE to czysta przyjemność. "Metody Statystyczne w Biznesie" polecam wszystkim zainteresowanym pogłębienia swojej wiedzy z szeroko pojętych metod analizy danych.

Anna Maria Trzaskowska, pracownik naukowo-dydaktyczny (uczestniczka IX edycji, rok akademicki 2016/2017)




Studia podyplomowe "Metody Statystyczne w Biznesie" pozwoliły mi poznać większość metod stanowiących trzon nowoczesnej analizy statystycznej. Z racji wykonywanego zawodu lekarza przystępując do kursu skupiałem się na metodyce ściśle związanej z naukami biologicznymi, które częściowo już znałem. Jednak wiedza wyniesiona ze studium znacznie zwiększyła moja świadomość możliwości zastosowania alternatywnych metod analizy oraz ciągłej ewolucji samej metodyki analitycznej. Muszę przyznać, że zajęcia są przystępne nawet dla osób, które swą przygodę z matematyką zakończyły jakiś czas temu lub też na poziomie nieco niższym niż akademicki. Jakkolwiek do każdego zagadnienia zainteresowani znajdą pełną podstawę matematyczną. Same zajęcia odbywają się przy komputerach, teoria jest przekładana na praktykę w czasie rzeczywistym, Nie wspomnę już o gronie wykładowców, których mile wspominam mimo upływu lat.

Arkadiusz Urbanowicz (uczestnik I edycji, rok akademicki 2008/2009)




Studia w bardzo dobry sposób porządkują i pozwalają pogłębić wiedzę z zakresu metod ilościowych, co w połączeniu z praktyczną stroną prowadzenia analiz w SAS jest dobrym wyborem dla osób zajmujących się tym obszarem zawodowo lub zamierzających rozwijać swoją ścieżkę w tym kierunku. Dla mnie jako osoby pracującej w banku ciekawym doświadczeniem było to, że zajęcia były prowadzone przez praktyków z różnych branż. Pozwalało to poznać sposoby wykorzystania metod prognostycznych w szerszym kontekście i modelowania szeregu innych zjawisk.
     Dużą wartością jest też możliwość poznania uczestników studiów i wymiany doświadczeń, szczególnie że także reprezentowaliśmy bardzo różne sektory firm, w których stosuje się zaawansowaną analitykę danych. Podsumowując - bardzo polecam.

Rafał Urbanowicz (uczestnik X edycji, rok akademicki 2017/2018)




Studia okazały się świetną szansą do poszerzenia i usystematyzowania swojej wiedzy w zakresie analizy statystycznej oraz wykorzystywania takich narzędzi jak SAS. Prezentowane podstawy teoretyczne, którym towarzyszy duża liczba praktycznych ćwiczeń, pozwalają słuchaczowi sprawnie poruszać się w SAS używając języka 4GL. Na podkreślenie zasługuje fakt świetnego przygotowania materiałów do zajęć, które dodatkowo były dystrybułowane przed każdym spotkaniem, dzięki czemu zajęcia były zdecydowanie bardziej efektywne. Ogromną przewagą studiów jest również doświadczenie prowadzących zajęcia – pozwoliło to na poparcie teorii konkretnymi przykładami. Z ogromną przyjemnością polecam więc studia „Metody statystyczne w biznesie. Warsztaty z oprogramowaniem SAS”. To bardzo dobra inwestycja dla osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę w zakresie Big Data.

dr Marcin Wajda (uczestnik X edycji, rok akademicki 2017/2018) - aspirujący Data Scientist, zainteresowany wykorzystaniem nowych technologii i metod analitycznych w badaniach społecznych




Po ukończeniu studiów socjologicznych miałem poczucie bardzo skromnego warsztatu analitycznego jeśli chodzi o analizy ilościowe. Już wtedy moi znajomi doradzali mi studia podyplomowe z metod statystycznych na WNE UW, jako najlepszy z możliwych krok w dalszej edukacji. Rzeczywiście studia te były warte włożonego wysiłku; starannie zorganizowane, o wysokiej wartości merytorycznej, dające przegląd przez różne metody statystyczne i wprowadzające w różne tematy, które można później dalej pogłębiać. Z dzisiejszej perspektywy mogę stwierdzić, że decyzja o podjęciu studiów podyplomowych była jedną z kluczowych w moim rozwoju zawodowym i to ona pchnęła mnie w kierunku zaawansowanych metod analizy danych i Data Science.

dr Kamil Wais (uczestnik III edycji, rok akademicki 2010/2011) - aspirujący Data Scientist, zainteresowany wykorzystaniem nowych technologii i metod analitycznych w badaniach społecznych, www.wais.kamil.rzeszow.pl




Studia te, jako jedne z niewielu oferowanych na rynku, mają bardzo wysoki poziom zarówno pod względem zakresu wiedzy jak i przygotowania prowadzących. Bardzo cenne były także materiały, jakie otrzymuje każdy słuchacz. Dzięki studiom moja firma mogła rozwinąć swoje własne metody i techniki analityczne, a przez to uzyskać znaczącą przewagę wobec konkurencji. Nie bez znaczenia jest także fakt, że same zajęcia to przyjemność i do uczestnictwa w nich nie jest potrzebna rozległa wiedza z zakresu statystyki. Wiele z oferowanych zajęć gruntownie wprowadza w kluczowe zagadnienia dla współczesnej - i zapewne przyszłej - analityki. Są użyteczne zarówno dla naukowców, jak i osób pracujących w agencjach badawczych.

Mateusz Zych (uczestnik III edycji, rok akademicki 2010/2011)